Kawa to popularny i chętnie spożywany napój kofeinowy. Znany praktycznie na całym świecie napar doczekał się wiernych fanów. Gdy mówimy o kawie, najczęściej przychodzą nam na myśl skojarzenia z czarnym, gorzkawym napojem serwowanym w filiżance. Jest to oczywiście dobre skojarzenie, nie zapominajmy jednak o tym, że sposobów przyrządzania kawy oraz samych jej rodzajów jest bardzo dużo. Napój można przyrządzić w taki sposób, by dawał mocnego kofeinowego kopa, jak espresso. Można też dodać spienionego mleka i przygotować aromatyczne, lecz bardziej delikatne cappuccino czy café latte. W kawowym świecie każdy znajdzie opcję idealną dla siebie.
Istnieją różne rodzaje ekspresów do kawy. Wyróżnić możemy między innymi:
Jeśli nasz sprzęt zaczyna działać nieprawidłowo, to znak, że trzeba zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu. Naprawa ekspresów do kawy jest procesem skomplikowanym i często wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Serwis ekspresów do kawy prowadzony jest przez osoby odpowiednio przeszkolone i wykwalifikowane w swoim zawodzie. Ale na czym właściwie polega serwisowanie? Procedura składa się z kilku etapów. Niezależnie od tego, czy jest to serwis ekspresów Philips, serwis De’Longhi, czy Bosch, cała operacja przebiega podobnie.
Kiedy nasz ekspres zacznie szwankować lub zupełnie odmówi posłuszeństwa, należy powierzyć jego naprawę fachowcom. Gdy urządzenie trafi do warsztatu, przechodzi przez kilka etapów.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest dokładne sprawdzenie, gdzie leży przyczyna problemu. Ekspres do kawy jest uruchamiany, a następnie rozebrany na części. Do tego celu fachowiec dysponować musi zestawem odpowiednich śrubokrętów oraz kilku innych niezbędnych narzędzi. Dzięki zajrzeniu do środka urządzenia, specjalista może przekonać się, jakie kroki naprawcze trzeba będzie podjąć.
Następnym krokiem jest sporządzenie przez serwisanta protokołu i oszacowanie kosztów, jakie będzie musiał ponieść klient. Im więcej elementów trzeba naprawić/wymienić, tym wyższe mogą być koszty serwisu – jeśli czekamy zbyt długo i odpowiednio wcześnie nie zajmiemy się usterką, problem może urosnąć do znacznie większych rozmiarów. Dalej, jeśli klient zaakceptuje warunki serwisu, fachowiec może przejść do kolejnych działań.
Główny punkt programu, czyli naprawa uszkodzonych podzespołów. Czasem, jeśli problem nie jest zbyt poważny, usterki da się dość łatwo usunąć. Jeśli jednak części znajdują się w złym stanie, należy je wymienić na nowe. Na tym etapie można również zająć się elementami, które co prawda jeszcze działają, ale są na tyle wyeksploatowane, że żeby uniknąć kolejnej rychłej wizyty w serwisie, warto jest wymienić je od razu.
Po wykonaniu niezbędnych napraw i złożeniu ekspresu do kawy należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Serwisant upewnia się m.in. czy ekspres nagrzewa się prawidłowo, a spieniacz normalnie spełnia swoją funkcję. Jeśli ekspres pomyślnie przechodzi testy końcowe, jest odpowiednio konserwowany specjalnie do tego celu stworzonymi środkami. Tu kończy się proces naprawy, a urządzenie może zostać odesłane do klienta.