Kawa to napar, który cieszy się ogromną popularnością. Głęboki smak, przyjemny aromat i pobudzające działanie to cechy charakterystyczne napoju z ziaren kawowca. Kawa pełni jednak nie tylko funkcję spożywczą, ale i towarzyską. To coś, co często proponujemy do picia odwiedzającym nas gościom, to pretekst do przyjemnego spotkania ze znajomymi na mieście. Każdy konsument małej czarnej wie jednak, że żeby osiągnąć zadowalający smak, konsystencję i intensywność kawy, należy ją odpowiednio przyrządzić. Można co prawda zalać zmielone na drobno ziarna wrzątkiem i serwować w klasycznym kubku, jednak jakość powstałego napoju na pewno nie będzie najwyższej klasy. Żeby cieszyć się filiżanką idealnej kawy, warto rozważyć zakup ekspresu.
Wybierając dla siebie najlepszy ekspres do parzenia kawy, musimy brać pod uwagę różne czynniki. Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie samo zajmowało się mieleniem ziaren, dobraniem odpowiednich proporcji kawy i mleka oraz przygotowaniem wyśmienitego cappuccino czy latte macchiato, musimy się liczyć z tym, że na tego rodzaju sprzęt AGD będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy. Jeśli natomiast nie mamy aż takich wymagań i nie przeszkadza nam to, że sami będziemy musieli zmielić kawę w młynku oraz własnoręcznie przygotować spienione mleko, wystarczy tańszy ekspres. Istnieją też ekspresy, do których wystarczy włożyć specjalną kapsułkę z esencją kawy, żeby cieszyć się ulubionym napojem. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb. Jeśli zdecydujemy się już na konkretny typ urządzenia, warto przejrzeć ofertę i dowiedzieć się, jakie modele dostępne są na rynku. Jest wiele marek, które zajmują się produkcją ekspresów do kawy. Do najpopularniejszych należą: Philips, De’Longhi, Bosch, Jura, Faema, Gaggia czy Nivona.
Ekspres do kawy należy do intensywnie eksploatowanych urządzeń, szczególnie w lokalach gastronomicznych, w których podaje się kawę. W kawiarniach sprzęt taki jest użytkowany niemal bez przerwy. Dlatego właściciele restauracji, w większym stopniu niż osoby prywatne, powinni zwracać szczególną uwagę na działanie posiadanego ekspresu. Jeśli ten ulegnie uszkodzeniu i pojawi się awaria, nie będzie możliwe należyte obsługiwanie klientów, a nie trzeba chyba wspominać, co mogłoby to oznaczać dla lokalu. Jeśli ekspres zacznie dziwnie się zachowywać, należy szybko zająć się problemem. Do niepokojących symptomów może się zaliczać głośna, nieregularna praca urządzenia, spadek ciśnienia spieniacza do mleka czy pogorszenie jakości parzonej kawy. Jednak nie tylko w branży gastronomicznej należy dbać o regularne przeglądy ekspresu. Urządzenia, których używamy na co dzień we własnym domu, również potrzebują odpowiedniej uwagi, żeby mogły służyć nam jak najdłużej.
Jeżeli ekspres do kawy zaczyna działać nieprawidłowo, należy zwrócić się po pomoc do profesjonalnego punktu świadczącego usługi serwisowe. Naprawa ekspresów do kawy to proces złożony i często wymagający posiadania specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Serwis ekspresów do kawy wykonywany jest przez osoby odpowiednio do tego przygotowane i wykwalifikowane w swoim fachu. Jednak na czym tak naprawdę polega serwisowanie tego rodzaju urządzeń? Procedura składa się z kilku etapów. Czy to serwis De’Longhi, czy serwis ekspresów Philips – sprawa wygląda podobnie.
Najpierw należy dostarczyć zepsuty ekspres do punktu serwisowego – sprzęt można dowieźć samodzielnie lub wysłać go np. za pośrednictwem jednej z firm kurierskich. Gdy urządzenie jest już w serwisie, specjalista dokonuje dokładnych oględzin, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna nieprawidłowego działania sprzętu. Aby to zrobić, musi uruchomić ekspres i sprawdzić jego funkcjonowanie, przysłuchując się wydawanym przez niego dźwiękom i obserwując proces parzenia kawy. To jednak dopiero początek drogi, jaką musi przebyć ekspres do kawy. Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest rozebranie urządzenia na części i analiza podzespołów pod kątem potencjalnych usterek. Serwisant może również na tym etapie sprawdzić poziom zużycia poszczególnych części ekspresu. Dzięki temu może się zorientować, które z nich mogą wymagać interwencji w najbliższym czasie, a także zapobiec ewentualnym kolejnym awariom wynikającym z wyeksploatowania danego podzespołu. Dalej specjalista sporządza protokół i wykonuje kosztorys, a do właściwej pracy, czyli naprawy ekspresu, przystępuje dopiero po akceptacji warunków przez klienta.
Po wykonaniu niezbędnych czynności naprawczych, serwisant składa ekspres, ale zanim odeśle go w drogę powrotną, musi jeszcze przeprowadzić ostateczne testy – nie można dopuścić do tego, żeby klient otrzymał niesprawne urządzenie. Jeśli te nie wykażą nieprawidłowości, ekspres jest czyszczony chemicznie i konserwowany. Dopiero wówczas można uznać, że naprawa ekspresu do kawy jest zakończona.
Serwis ekspresów do kawy powinien być wykonywany regularnie. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mniej znanymi firmami, czy światowej sławy marką, przegląd sprzętu i wymiana zużytych części to klucz do prawidłowego działania ekspresów do kawy.