Ekspres Jura spienianie mleka

4/5 - (104 votes)
https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/dysza-spieniacza-jura-800x250.jpg

Dlaczego ekspres Jura nie spienia mleka ?

Ekspresy marki Jura cieszą się bardzo dużą popularnością w świecie domowych i biurowych użytkowników. Ekspresy te słyną z bezawaryjności, jakości parzonej kawy i sztywnej puszystej pianki mlecznej. Konstrukcja tych ekspresów została stworzona przez wysokiej rangi specjalistów i koneserów kawy. Ekspresy Jura to najsolidniejsza konstrukcja na rynku. Swoją jakością i Designem przyciąga największych koneserów kawy. System mleczny Easy Cappuccino jest bardzo prostą konstrukcją ale spełnia swoją rolę i najbardziej wymagający użytkownicy ekspresów Jury będą zadowoleni z jakości spienionego mleka.
Spienianie mleka w ekspresach Jura zbudowane jest z dyszy spieniającej i rurki zaciągającej mleko. Cały proces spieniania mleka w ekspresach Jura polega na wytworzeniu pary pod wysokim ciśnieniem poprzez grzałkę. Gdy ekspres wytworzy parę pod wysokim ciśnieniem, zaczyna ją puszczać do dyszy spieniającej za pomocą zaworu ciśnieniowego. Para, która została doprowadzona do dyszy wytwarza podciśnienie, które zaciąga poprzez rurkę mleko i miesza się z powietrzem dając nam puszystą piankę. Cały proces spieniania odbywa się w spieniaczu Jura.

https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/spienianie-mleka-jura-1-470x190.jpg

Dlaczego Ekspres Jura nie spienia mleka - układ wodny

Ekspresy Jura są niezawodne ale nie są też niezniszczalne. Bardzo często użytkownicy ekspresów Jura mają problem ze spienianiem mleka. Problem spieniania mleka objawia się bardzo często brakiem wytworzenia poprzez ekspres pary pod wysokim ciśnieniem co uniemożliwia zaciągnięcia mleka przez dyszę pary Jura. Aby ekspres wytworzył parę pod wysokim ciśnieniem musi być spełnione kilka warunków: odpowiednia temperatura nagrzania grzałki, odpowiednia ilość dozowanej wody poprzez pompę, drożność przepływu wody. Temperaturę grzałki ekspres kontroluje poprzez specjalny czujnik Temperatury NTC Jura. Czujnik ten mierzy temperaturę aluminiowej obudowy grzałki i informuję moduł elektroniczny o stopni nagrzania. Jeżeli czujnik będzie już wyeksploatowany i nie będzie trzymał fabrycznych wartości wtedy zaś temperatura grzałki będzie zakłamana co nie pozwoli na wytworzenie pary pod wysokim ciśnieniem. Następnym czynnikiem wpływającym na temperaturę w ekspresach Jura jest zakamieniona grzałka. Jeżeli na wewnętrznych ściankach zbierze się duża ilość osadu wapiennego nie pozwoli to na dogrzanie wody do wytworzenia pary, ponieważ kamień będzie działał jak izolator mimo tego, że obudowa bojlera nagrzeje się do zadanej temperatury czyli powyżej 100 stopni. Jeżeli chodzi o dozowanie odpowiedniej ilości wody przez pompę to ma bardzo duże znaczenie. Podczas gdy grzałka nagrzeje się do temperatury powyżej 100 stopni, a pompa nie dostarczy odpowiedniej ilości wody, to układ wodny nie wytworzy pary pod odpowiednim ciśnieniem aby zaciągnąć mleko do spieniania.

https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/spieniacz-jura-624x416.jpg

Jura nie spienia mleka - układ mleczny

Spienianie mleka w ekspresach Jura jest bardzo dopracowane przez inżynierów. Dysze spieniające są wyprodukowane z bardzo dobrych, trwałych materiałów, gdzie w innych markach ekspresów domowych daje się odczuć spadek jakości i szybkie wyeksploatowanie. W procesie spieniania mleka, a zwłaszcza w ekspresach marki Jura bardzo ważne jest aby cały układ mleczny m.in. dysza spieniająca, wężyk były szczelne. Zdarza się, że po rozłożeniu spieniacza Jura na części pierwsze, składając nie dociśniemy odpowiednio jakiegoś elementu np. rurki, wtedy układ staje się nieszczelny a podczas procesu spieniania mleko dostaje za dużo powietrza co skutkuje dużymi bąbelkami bądź dysza nie zaciąga mleka do spieniania. Kolejnym ważnym punktem jest higiena układu mlecznego. Musimy pamiętać aby systematycznie czyścić spieniacz za pomocą specjalnych płynów do układu mlecznego. W dyszach spieniających Jura występują bardzo małe otwory doprowadzające mleko, parę czy powietrze. Najmniejsze zabrudzenie może spowodować problem ze spienianiem.

https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/jura-mleko-600x600.jpg

Ekspres do kawy Jura nie pobiera mleka

Jeżeli po włączeniu spieniania mleka bądź podczas przygotowywania kaw mlecznych, ekspres na wyświetlaczu funkcjonuje prawidłowo to prawdopodobnie mamy do czynienia z zapchanym dolotem mleka czyli wężykiem. Musimy zacząć od wyjęcia wężyka z dyszy spieniacza i sprawdzić przelot, dla spokojnej głowy należy przepchać rurkę wyciorem i przepłukać w wodzie z płynem. Jeżeli dysza spieniająca i wężyk są czyste zostaje nam do sprawdzenia króciec wody (dysza) na którą zakładamy dysze spieniającą. Aby sprawdzić czy króciec jest czysty, musimy zaopatrzyć się w bardzo cieniutką igłę. Na środku króćca wody znajduję się malutka dziurka z której pod wysokim ciśnieniem wylatuje para. Posiadając igłę staramy się namierzyć otwór w króćcu i delikatnie przepchać. Po tym zabiegu włączamy spienianie mleka i sprawdzamy czy pomogło. Jeżeli nic z podanych porad nie pomogło należy zgłosić się do serwisu w celu dalszej diagnozy.

https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/jura-nie-spienia-mleka-300x200.jpg

Jak czyścić dyszę mleka w ekspresach Jura.

Ekspresy Jura posiadają systemy automatycznego czyszczenia układu mlecznego. Po każdym wyłączeniu czy też zrobieniu kawy mlecznej informują o konieczności przeprowadzenia czyszczenia specjalnym płynem. Aby wyczyścić dyszę automatycznym programem, nalewamy odpowiednią miarkę płynu czyszczącego do naczynia, podstawiamy naczynie pod dyszę wody i włączamy program czyszczenia. Ekspres naleje nam gorącą wodę do naczynia w celu rozpuszczenia płynu. Po nalaniu odpowiedniej ilości wody, należy włożyć rurkę zasysającą mleko do naczynia z płynem. Ekspres zacznie proces czyszczenia i będzie zaciągał płyn do układu mlecznego.
Niestety zdarza nam się często w pośpiechu zapomnieć o automatycznym czyszczeniu układu mlecznego. Jeżeli wyłączymy ekspres bez czyszczenia dyszy spieniającej Jura to musimy mieć na uwadze to, że pozostałe mleko w układzie mlecznym zasycha, kiśnie a po dłuższym czasie pleśnieje. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji logiczne jest, że musimy przeczyścić układ mleczny, ale jak ? Automatyczne czyszczenie nie jest w stanie w pełni wyczyścić dyszy spieniającej po takim zaniedbaniu. Aby wyczyścić w pełni układ mleczny, należy rozebrać dyszę spieniającą na części pierwsze, zalać ją płynem czyszczącym i gorącą wodą. Zatopioną dyszę z wężykiem zostawiamy tak na 4-5 godzin po czym wyjmujemy i płuczemy pod wodą bieżącą. Po oczyszczeniu i złożeniu cieszymy się w pełni sprawnym i czystym spieniaczem Jura .

 

 

https://ekspresowy-serwis.pl/wp-content/uploads/2022/04/czyszczenie-spieniacza-jura-300x300.jpg

Ekspres Jura grzeje mleko

Dlaczego ekspres nie spienia mleka tylko je grzeje ?
Do idealnego spienienia mleka potrzebne jest : para pod wysokim ciśnieniem, schłodzone mleko, dopływ powietrza. Gęsta aksamitna pianka to nic innego jak mieszanka mleka z powietrzem pod wysokim ciśnieniem gorącej pary. Jeżeli zabraknie 1 czynnika w tym przypadku powietrza, w filiżance otrzymamy gorące niespienione mleko. Każdy układ mleczny ma w swojej budowie zawór dopowietrzający. Jeżeli taki zawór zostanie uszkodzony bądź jest zabrudzony nie pozwoli nam na spienianie mleka. W drugą stronę jeżeli zawór powietrza jest rozszczelniony i dozuje za dużo powietrza, dysza spieniająca będzie chlapać mlekiem.

4/5 - (104 votes)

Zobacz nasz BLOG