Spod ekspresu cieknie woda

3.7/5 - (293 votes)

Bardzo częstą usterką z jaką przychodzą klienci jest woda wydobywająca się spod ekspresu.

Wymiana filtra wody 

W 80% winowajcą takiej usterki jest kamień, który powoduje wypychanie uszczelnień bądź co gorsze rozsadza króćce i zawory. Woda pod ekspresem może również wyciekać z powodu zużytych uszczelnień, które straciły już swoje wartości. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie terminów konserwacji ekspresu i stosowanie się do poleceń i sygnalizacji ekspresu.  Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest ustawienie poziomu twardości wody w ekspresie i systematyczne wymienianie filtra wody o ile jest zamontowany. Aby ustawić poziom twardości wody w ekspresie musimy najpierw sprawdzić za pomocą specjalnych pasków jakość naszej wody .

Zakamieniony ekspres

Omijanie komunikatów, które sygnalizuje nam ekspres wiąże się z samymi problemami. Jeżeli nie odkamienimy ekspresu na czas bądź nie ustawimy odpowiedniej wartości poziomu zakamienienia adekwatnej do stanu faktycznego to kamień zacznie się nawarstwiać co spowoduje liczne rozszczelnienia. Jeżeli kamień zacznie wychodzić na zewnątrz połączeń układu wodnego wtedy zaś po odkamienianiu w miejscach łączeniowych zacznie wyciekać woda.Takie zaniedbanie może doprowadzić do nieopłacalnej naprawy ekspresu. Każdy mikro wyciek może spowodować uszkodzenie modułu elektronicznego, co jak wiemy wymiana jest bardzo kosztowną operacją.

Pęknięte wężyki i osad kawowy

Kolejną przyczyną wycieków wody spod ekspresu mogą być uszkodzone wężyki doprowadzające wodę pod wysokim ciśnieniem. Wężyki po jakimś czasie tracą swoją wartość na wskutek zmiennych temperatur i różnicy ciśnień. W pewnym momencie podczas tłoczenia wody, wężyk pęka i zaczyna sączyć się woda. Wężyki mogą pękać również wtedy, gdy mamy do czynienia z zapchanym układem wodnym poprzez kamień i  osad kawowy. Kamień potrafi zakleić szczeliny króćców, zaworów itp.  Kawa zaś po dłuższym użytkowaniu może zakleić sito w tłoku zespołu parzenia co spowoduje wytworzenie dużego ciśnienia. Należy pamiętać aby systematycznie czyścić układ kawowy.

Taca ociekowa / pojemnik na skropliny

Wyciekająca woda z ekspresu nie zawsze musi być oznaką rozszczelnienia i sygnalizować usterkę. Ekspresy automatyczne zbudowane są z zaworów mechanicznych i elektrozaworów. Ekspresy są tak zaprogramowane aby po zrobieniu kawy czy spienieniu mleka po zakończeniu procesu opróżniły obwód wodny. Mianowicie resztki wody z wężyków, zaworów, zespołu parzenia odprowadzane są do tacy ociekowej.  Jeżeli po zrobieniu kawy wyskoczy nam komunikat informujący o opróżnieniu tacy ociekowej i fusów, a My w tym samym momencie wyciągniemy tacę z ekspresu musimy liczyć się z tym, że z ekspresu może jeszcze polecieć kilka/kilkanaście kropel wody, które pozostały nad tacą ociekową.

Ustawienie grubości mielenia kawy

Bardzo często zdarza się iż rozszczelnienie układu wodnego może być spowodowane ustawieniem zbyt drobno mielonej kawy. Jeżeli skręcimy młynek na tzw. pył możemy być pewni,że kawa w takiej postaci zapcha sito zespołu zaparzającego. Pompa wody w ekspresach domowych nie jest w stanie przetoczyć wodę pod wyższym ciśnieniem aby zaparzyć kawę.  Jeżeli będziemy często doprowadzali do takich sytuacji, układ wodny w ekspresie nie wytrzyma takich skoków ciśnień i w którymś miejscu wysadzi ciśnienie, a tymi miejscami mogą być: zawory, króćce, wężyki.

Przed kalibrowaniem młynka powinniśmy zaczerpnąć wiedzy, do jakiej min. grubości możemy zejść w naszym ekspresie.

Uszkodzony pojemnik wody bądź uszczelka

Jeżeli zauważymy wyciek wody w okolicy pojemnika na wodę, prawdopodobnie jest to wina nieszczelnego pojemnika wody bądź gniazda w obudowie. W większości przypadków pomaga odkamienienie pojemnika wraz z gniazdem i wymianą uszczelnienia. Niekiedy zdarza się, że sam pojemnik może być pęknięty. Do pojemnika nie można wlewać gorącej wody, ponieważ może popękać.

 

 

3.7/5 - (293 votes)

Zobacz nasz BLOG