Ekspres Philips nie spienia mleka

3.7/5 - (164 votes)

Ekspres do kawy Philips nie spienia mleka

                                                  

 

Mleczne specjały Cappuccino, Caffe Latte czy macchiato możemy już przygotować w domu za pomocą zautomatyzowanych ekspresów Saeco czy Philips. Wszystkie ekspresy zostały wyposażone w systemy ręcznego bądź automatycznego spieniania mleka Latte Go, Latte Duo.

 

Spienianie mleka

Spienianie polega na podgrzaniu i napowietrzeniu mleka co daje nam puszystą piankę. Ekspres nagrzewa się do wysokiej temperatury aby wytworzyć parę pod wysokim ciśnieniem. Po nagrzaniu się ekspresu do odpowiedniej temperatury, elektronika spuszcza elektrozaworem do tacy ociekowej pozostałości wody z parą aby do spieniania poleciała sama para. Stąd też możemy zaobserwować ulatniającą się parę z prawej strony ekspresu przed spienianiem mleka, jest to normalne zjawisko. Gdy ekspres nagrzał się już do odpowiedniej temperatury i spuścił resztki wody czyli odpowietrzył się, zaczyna pompować pulsacyjnie wodę do grzałki pary. Następnie elektronika otwiera elektrozawór, dopuszczając parę pod wysokim ciśnieniem do dyszy spieniającej. Cappuccinatore jest zbudowane tak naprawdę z 3 doprowadzeń/wyprowadzeń. Aby droga pary zamieniła się w spienione mleko musi na wskutek pod ciśnienia 1 otworem zaciągnąć mleko, 2 otworem zaś powietrze. Po zmieszaniu się pary wodnej, mleka i powietrza z wylewki wylatuje spienione mleko. Jeżeli któryś z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, mleko nagrzeje się ale nie będzie napowietrzone bądź poprzez brak poboru mleka będzie wydzielała się sama para wodna.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej aby doszło do spieniania mleka muszą być spełnione 3 warunki:

- Para wodna pod wysokim ciśnieniem

- Dopływ powietrza

- Drożna droga mleka

Bardzo dużą rolę w spienianiu mleka odgrywa mleko jakiego używamy. Na rynku mamy możliwość kupienia mleka półtłustego, mleka pełnotłustego, mleka bez laktozy.

Jakie mleko do spieniania ?

Mleko z największą zawartością tłuszczu i białka będzie najbardziej nadawało się na przygotowanie gęstej drobnopęcherzykowatej pianki. Doświadczeni bariści twierdzą ,że najlepszym mlekiem do spieniania jest zimne mleko krowie o zawartości tłuszczu 3-4 %.

Mleko bez laktozy również jesteśmy w stanie spienić w ekspresie automatycznym. Pamiętajmy aby było zimne, wyjęte prosto z lodówki. Pianka z mleka bez laktozy jest bardzo słodka i może zastąpić nam cukier w kawie.

Ekspres philips lattego nie spienia mleka. Czyszczenie dyszy spieniającej.

Bardzo częstą usterką w ekspresach Saeco Philips jest problem ze spienianiem mleka. Dużym czynnikiem wpływającym na problem ze spienianiem mleka jest zabrudzona dysza spieniająca bądź cały układ mleczny. Pamiętajmy aby czyścić dyszę spieniania, pojemnik mleka, karafkę mleka Latte Go po każdym spienianiu mleka. Nie możemy dopuścić do tego aby mleko zasychało w układzie mlecznym. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, mało prawdopodobne jest aby automatyczne systemy czyszczące poradziły sobie z takim zanieczyszczeniem. Automatyczne programy czyszczące Autoclean mają za zadanie oczyścić drogę mleczną po spienianiu mleka .

Czyszczenie pojemnika mleka Philips

Jeżeli zdarzy nam się zapomnieć wyczyścić układ mleczny programem autoclean to aby zapobiec zaklejeniu cappuccinatore czyścimy pojemnik mleka ręcznie. W tym celu nalewamy płyn czyszczący systemy mleczne do karafki i uruchomiamy tryb czyszczenia układu mlecznego. Ten proces powinien wyczyścić nam cały układ mleczny i spienianie powinno wrócić do normy.

Ekspres Philips Saeco para z prawej strony

Jeżeli dysza spieniająca jest wyczyszczona, mleko jest odpowiednie a ekspres nadal nie chce spieniać mleka, możemy mieć do czynienia z wytwarzaniem zbyt małego ciśnienia pary wodnej. Problemem wytworzenia odpowiedniego ciśnienia pary wodnej może być zakamieniony układ wodny, elektrozawór bądź zawór ciśnieniowy. Aby wyeliminować kamień w układnie koniecznie musimy przeprowadzić odkamienianie. Po tym zabiegu spienianie mleka powinno wrócić do normy. Jeżeli podczas spieniania mleka zauważymy wydobywanie się pary z prawej strony ekspresu przyczyną może być zawór ciśnieniowy, który stracił swoje właściwości i nie trzyma ciśnienia w układnie spieniania. Natomiast jeżeli podczas spieniania para nie wydobywa się z dyszy mamy do czynienia z uszkodzonym elektrozaworem. Wtedy musimy skontaktować się z serwisem.

Pojemnik Philips nie robi pianki

Ostatnim krokiem jaki może wykonać użytkownik jest rozebranie dyszy spieniacza na części pierwsze i zalanie go gorącą wodą ( ok 70 C) z płynem czyszczącym. Po zalaniu takim roztworem, zostawiamy dyszę na 4-5 h w celu wymoczenia i usunięcia zaschniętych osadów z mleka.

Jeżeli te metody nie pomogą, pozostaje kontakt z serwisem ekspresów do kawy.

3.7/5 - (164 votes)

Zobacz nasz BLOG