Ekspres de longhi nie spienia mleka, ponieważ najczęstszą przyczyną jest zakamieniony układ wodny. Ekspresy De longhi zostały wyposażone w dwa oddzielne systemy grzewcze. Główny system z bojlerem służy do przepłukania ekspresu i parzenia kawy, natomiast drugi system z grzałką przeznaczony jest do wytwarzania pary pod wysokim ciśnieniem. Grzałka pary nagrzewana jest do dużo większej temperatury niż bojler kawy. Przy wyższej temperaturze z wody wytrąca się większa ilość wapnia „kamienia”, dlatego ekspres może dalej parzyć kawę, lecz nie będzie spieniał mleka. Aby odróżnić układ spieniania mleka należy wykonać systemowe odkamienianie ekspresu. Po tym zabiegu ciśnienie w układzie spieniania powinno wzrosnąć a z dyszy powinna lecieć para pod wysokim ciśnieniem spieniając mleko.
Włoskie ekspresy Delonghi zostały wyposażone w automatyczne spieniacze mleka tzw. karafki. Jest to bardzo wygodna funkcja dla osób pijących kawy mleczne. Nalewając mleko do dzbanka spieniającego delonghi nie musimy odmierzać ilości co do mililitra. Jeżeli nie wykorzystamy nalanego mleka podczas parzenia kaw mlecznych, mamy możliwość wyczepienia dzbanka z mlekiem i wstawienia go do lodówki utrzymując świeżość do następnego użycia.
Jeżeli ekspres Delonghi słabo spienia mleko, przyczyną może być zabrudzony spieniacz mleka, bądź sprzęgło dyszy spieniającej. Dzieje się tak, ponieważ zapominamy przeprowadzić czyszczenie pojemnika mleka. Podczas spieniania mleka dysza spieniająca nagrzana jest do wysokiej temperatury. Jeżeli po spienianiu mleka zostawimy pojemnik bez czyszczenia „clean”, pozostałe mleko zaczyna zasychać i tworzyć skorupę. Jeśli mleko zaschnie w dyszy spieniającej, system czyszczenia w ekspresie nie będzie już w stanie wyczyścić spieniacza sama wodą. Gdy dysza pary i kanaliki doprowadzające powietrze zostaną zapchane doprowadzi to do problemu pobierania mleka podczas spieniania. Aby wyczyścić dobrze dzbanek oraz dyszę do spienia mleka Delonghi należy rozpuścić płyn czyszczący w wodzie wlać do dzbanka i włączyć spienianie mleka. Kolejnym miejscem, gdzie może występować problem z ciągnięciem mleka jest rurka do spieniania mleka Delonghi. Aby ja wyczyścić musimy wyciągnąć dysze spieniającą z plastikowego pojemnika. Pod dysza spieniającą ukaże nam się długa przeźroczysta rurka. Musimy ja odczepić i wyczyścić płynem do układów mlecznych.
Spieniacz De longhi posiada w swojej budowie pokrętło do regulacji gęstości pianki. Pokrętłem tym regulujemy dopływ powietrza podczas spieniania mleka. W modelach de longhi takich jak : De longhi Dinamica, De longhi Magnifica, De longhi Primadonna zastosowano ten rodzaj pokrętła z trzema stopniami regulacji. Stopień pierwszy odcina całkowicie dopływ powietrza co powoduje tylko podgrzanie mleka. Stopień drugi otwiera zawór dopowietrzający do 50% co daje nam sztywna i gęstą piankę. Stopień trzeci otwiera całkowicie zawór dopowietrzający co powoduje duże napowietrzenie mleka dając nam puszystą piankę.
Najistotniejszym zabiegiem przy rozbieraniu spieniacza mleka delonghi jest wyciągniecie pokrętła regulującego jakość pianki. Aby wyciągnąć pokrętło musimy przekręcić je do pozycji „insert” i wyciągnąć. Po wyciągnięciu pokrętła zobaczymy zaschnięte mleko w dyszy spienia bądź na samym pokrętle. Dlatego ważne jest systematyczne czyszczenie spieniacza do mleka De longhi. Pod pokrętłem regulacji pianki powinna znajdować się uszczelka spieniacza. Pokrętło staramy się solidnie wyczyścić najlepiej jest zanurzyć pokrętło w roztworze wody z płynem do układów mlecznych. Aby rozbierać dysze spieniajacą na części pierwsze pod spodem spieniacza odkręcamy jedna lub dwie śrubki zależne od modelu. Po odkręceniu próbujemy płaskim śrubokrętem podważyć górna pokrywę spieniacza. Pokrywa zamocowana jest na plastikowych zatrzaskach, więc trzeba użyć niewielkiej siły aby ja zdemontować. Po zdjęciu pokrywy ukażą nam się wszystkie elementy spieniacza. Po rozebraniu spieniacza De longhi zanurzamy wszystkie elementy w wodzie z płynem czyszczącym i czyścimy. Rozkręcony i wyczyszczony spieniacz składamy, montujemy i cieszymy się czystym, higienicznym przepływem mleka